2417/955
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
“Capella”. Fire-personers sofa med stel af teak, løse hynder betrukket med sort skind. Udført hos N. Eilersen. L. 250.
Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen. “Den store danske møbelguide”, s. 353.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Professionelt nybetrukket med sort anilin læder. Nye gjorde.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag
1 bud