Rudolf Rud-Petersen (f. Sundbyøster 1871, d. 1961)
Et selskab slapper af i haven. Usigneret. På blændrammen verso betegnet Rud.-Petersen. Olie på lærred. 58×72.
Minimale afskalninger, krakeleringer og retoucheringer ved kant. Behov for let opstramning.
Bemærk: Emnet er omfattet af Hvidvaskloven. Ved hammerslag på 50.000 kr. eller mere inklusivt salær skal køber aflevere kopi af gyldigt billede-id og adresselegitimation for at få udleveret emnet.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. maj 2024
2 bud